Střípky a zajímavosti

„Nesmrtelnou partii“ Anderssen vs Kieseritzky (1851) asi většina z vás pozná. Vzpomenete si ale, jaký důležitý tah teď zahrál bílý?

Dne 5.12. slavíme sto padesáté první narozeniny amerického polozapomenutého šachového génia Harryho Nelsona Pillsburyho (1872 – 1906), vítěze jednoho z největších turnajů 19. století v Hastingsu 1895. V pouhých dvaceti dvou letech ovládl tento turnaj před hvězdami, jakými byli Čigorin, Lasker, Tarrasch či Steinitz. Pillsbury byl poté považován za příštího Laskerova vyzyvatele, ovšem zákeřná nemoc mu tyto plány znemožnila, a nakonec tento svět opustil v Kristových letech.

Před dvěma lety, třetího prosince 2021, vyhrál Magnus Carlsen historickou šestou partii zápasu o titul mistra světa proti Nepomniachtchimu. Se 136 odehranými tahy a necelými osmi hodinami hry se jedná o nejdelší partii v historii všech šachových mistrovství světa.

S ohledem na další vývoj již víme, že tato partie rozhodla o vítězi zápasu a Nepo se z této prohry již nevzpamatoval.

Možná to bude také naposled, kdy Carlsen vyhrál titul mistra světa, neboť do dalšího zápasu již odmítl nastoupit. Možná k tomu rozhodnutí svým dílem přispěla i tato partie.

Sinquefield Cup má za sebou dvě třetiny turnaje
Po šesti kolech je ve vedení Wesley So, který zaznamenal dvě výhry z posledních tří partií. Mimo to, že ho tyto úspěchy posunuly na vedoucí pozici turnaje, tak ho také výrazně přiblížily k účasti na Turnaji kandidátů. Tam se kvalifikuje hráč s nejvyšším FIDE ELO
k 1.1.2024 a So má nyní před svými konkurenty náskok deseti bodů.
S jednou výhrou v kapse pak dýchají na jeho záda Fabiano Caruana a Leinier Dominguez. Caruana a So se dnes postaví proti sobě v možná klíčovém kole turnaje.

Sinquefield Cup: Stav po třech kolech

Již tři kola jsou odehrány na prestižním Sinquefield Cupu v Saint Louis. Zásadní informací je, že kvůli nemoci musel z turnaje odstoupit polský velmistr Duda. Jeho výsledek z prvního kola je anulován a turnaj se tak hraje jen na devět hráčů s tím, že každý má jedno kolo volné.
První tři kola nenabídla žádné vítězství, ačkoliv několikrát se k tomu více než schylovalo. Potvrzuje se, že na všech úrovních je v šachu nejtěžší vyhrát vyhranou pozici. Po dvanácti remízách tak zatím nikdo není ve vedení.

Fabiano Caruana je vítězem Saint Louis Rapid and Blitz!

Po dramatickém posledním dni turnaje, a především posledním kole o všechno, se nakonec
z celkového vítězství na turnaji Saint Louis Rapid and Blitz raduje Fabiano Caruana. Jedná se o jeho největší dosavadní úspěch na turnaji s rychlejšími tempy, čímž rozmetal pochybnosti o jeho síle v těchto časových kontrolách.

Konečné výsledky: Caruana (21 b.), VachierLagrave (20,5 b.), Nepomniachtchi (20 b.), Le (20 b.), Firouzja (18,5 b.), So, Robson, Sevian, Giri, Xiong.

Již od pondělí začíná jeden z největších a nejprestižnějších turnajů v klasickém šachu – slavný Sinquefield Cup, kde se Fabi pokusí na svůj úspěch navázat.

Konečné výsledky rapid sekce turnaje Saint Louis Rapid and Blitz po devíti kolech:

Ray Robson (11/18)
Maxime Vachier-Lagrave (10/18) Fabiano Caruana (10/18)
Ian Nepomniachtchi (9/18)
Alireza Firouzja (9/18)
Anish Giri (9/18)
Quang Liem Le (9/18)
Samuel Sevian (9/18)
Wessley So (7/18)
Jeffery Xiong (7/18)

Následuje 18 kol bleskové sekce ve dvou dnech.

Saint Louis Rapid & Blitz, pětidenní turnaj v rámci Grand Chess Tour, se odehraje 14.-18. listopadu. Deset hráčů hraje devítikolový rapid turnaj ve třech dnech a následně osmnáctikolový bleskový turnaj ve dvou dnech. Výhra v bleskovce má polovinu hodnoty výhry v rapidu. Na konci turnaje se body z obou turnajů sečtou a bude korunován šampion.

Line-up: Fabiano Caruana, Alireza Firouzja, Wesley So, Ian Nepomniachtchi, Maxime Vachier-Lagrave, Anish Giri, Le Quang Liem, Samuel Sevian, Jeffery Xiong, Ray Robson.

Pozice na diagramu zakončila rapidový tie-break jednoho zápasu o titul mistra světa. Bílý zahrál Dh6! s vynuceným matem v dalším tahu. Vzpomenete si, o který zápas se jednalo?

FIDE Grand Swiss, Isle of Man

Kolo 7/11, 1.11. 15:45:

1. Wojtazsek (4,5) - Caruana (4,5)
2. Nakamura (4,5) - Predke (4,5)
3. Sindarov (4,5) - Vidit (4,5)
4. Eriqaisi (4,5) - Esipenko (4,5)
5. Firouzja (4) - Sarana (4)

[totalpoll id="1384"]

Před třiceti lety, 21. října 1993, vyhrál v Londýně Garri Kasparov dvacátou partii zápasu s Nigelem Shortem a obhájil titul mistra světa. Byl to začátek velkého šachového schizmatu, neboť Kasparov a Short se dříve toho roku rozešli s FIDE a založili svou vlastní šachovou organizaci PCA. Šachy tak měly od roku 1993 až do roku 2006 dva krále.

Kdo z těchto hvězdných amerických šachistů si zahrál zápas o titul mistra světa?

Kde se narodil první mistr světa v šachu Wilhelm Steinitz?

[totalpoll id="936"]

30.9. 1908 vyhrál v Mnichově Emanuel Lasker poslední šestnáctou partii zápasu o titul mistra světa se Siegbertem Tarraschem. Konečné skóre bylo 8:3 (5). Šlo o Laskerovu třetí úspěšnou obhajobu, kdežto pro Tarrasche šlo o první a poslední šanci nasadit si korunu šachového krále. V pozici na diagramu, už tak velmi těžké, zahrál zřejmě psychicky již zlomený Tarrasch 26.Jd4? a po 26…Sxd4 se vzdal kvůli matu na poslední řadě.

Pozice na diagramu zakončila jeden slavný zápas o titul mistra světa. Černý se v této pozici rozhodl partii přerušit a na druhý den se již nedostavil, jen poslal vzkaz s gratulací novému mistru světa. O jakém zápase je řeč?