Střípky a zajímavosti

Sinquefield Cup má za sebou dvě třetiny turnaje
Po šesti kolech je ve vedení Wesley So, který zaznamenal dvě výhry z posledních tří partií. Mimo to, že ho tyto úspěchy posunuly na vedoucí pozici turnaje, tak ho také výrazně přiblížily k účasti na Turnaji kandidátů. Tam se kvalifikuje hráč s nejvyšším FIDE ELO
k 1.1.2024 a So má nyní před svými konkurenty náskok deseti bodů.
S jednou výhrou v kapse pak dýchají na jeho záda Fabiano Caruana a Leinier Dominguez. Caruana a So se dnes postaví proti sobě v možná klíčovém kole turnaje.

Sinquefield Cup: Stav po třech kolech

Již tři kola jsou odehrány na prestižním Sinquefield Cupu v Saint Louis. Zásadní informací je, že kvůli nemoci musel z turnaje odstoupit polský velmistr Duda. Jeho výsledek z prvního kola je anulován a turnaj se tak hraje jen na devět hráčů s tím, že každý má jedno kolo volné.
První tři kola nenabídla žádné vítězství, ačkoliv několikrát se k tomu více než schylovalo. Potvrzuje se, že na všech úrovních je v šachu nejtěžší vyhrát vyhranou pozici. Po dvanácti remízách tak zatím nikdo není ve vedení.

Fabiano Caruana je vítězem Saint Louis Rapid and Blitz!

Po dramatickém posledním dni turnaje, a především posledním kole o všechno, se nakonec
z celkového vítězství na turnaji Saint Louis Rapid and Blitz raduje Fabiano Caruana. Jedná se o jeho největší dosavadní úspěch na turnaji s rychlejšími tempy, čímž rozmetal pochybnosti o jeho síle v těchto časových kontrolách.

Konečné výsledky: Caruana (21 b.), VachierLagrave (20,5 b.), Nepomniachtchi (20 b.), Le (20 b.), Firouzja (18,5 b.), So, Robson, Sevian, Giri, Xiong.

Již od pondělí začíná jeden z největších a nejprestižnějších turnajů v klasickém šachu – slavný Sinquefield Cup, kde se Fabi pokusí na svůj úspěch navázat.

Konečné výsledky rapid sekce turnaje Saint Louis Rapid and Blitz po devíti kolech:

Ray Robson (11/18)
Maxime Vachier-Lagrave (10/18) Fabiano Caruana (10/18)
Ian Nepomniachtchi (9/18)
Alireza Firouzja (9/18)
Anish Giri (9/18)
Quang Liem Le (9/18)
Samuel Sevian (9/18)
Wessley So (7/18)
Jeffery Xiong (7/18)

Následuje 18 kol bleskové sekce ve dvou dnech.

Saint Louis Rapid & Blitz, pětidenní turnaj v rámci Grand Chess Tour, se odehraje 14.-18. listopadu. Deset hráčů hraje devítikolový rapid turnaj ve třech dnech a následně osmnáctikolový bleskový turnaj ve dvou dnech. Výhra v bleskovce má polovinu hodnoty výhry v rapidu. Na konci turnaje se body z obou turnajů sečtou a bude korunován šampion.

Line-up: Fabiano Caruana, Alireza Firouzja, Wesley So, Ian Nepomniachtchi, Maxime Vachier-Lagrave, Anish Giri, Le Quang Liem, Samuel Sevian, Jeffery Xiong, Ray Robson.

Pozice na diagramu zakončila rapidový tie-break jednoho zápasu o titul mistra světa. Bílý zahrál Dh6! s vynuceným matem v dalším tahu. Vzpomenete si, o který zápas se jednalo?

FIDE Grand Swiss, Isle of Man

Kolo 7/11, 1.11. 15:45:

1. Wojtazsek (4,5) - Caruana (4,5)
2. Nakamura (4,5) - Predke (4,5)
3. Sindarov (4,5) - Vidit (4,5)
4. Eriqaisi (4,5) - Esipenko (4,5)
5. Firouzja (4) - Sarana (4)

Podváděl podle Vás Hans Niemann v partii s Magnusem Carlsenem na Sinquefield Cupu 2022, po které Carlsen odstoupil z turnaje?

Před třiceti lety, 21. října 1993, vyhrál v Londýně Garri Kasparov dvacátou partii zápasu s Nigelem Shortem a obhájil titul mistra světa. Byl to začátek velkého šachového schizmatu, neboť Kasparov a Short se dříve toho roku rozešli s FIDE a založili svou vlastní šachovou organizaci PCA. Šachy tak měly od roku 1993 až do roku 2006 dva krále.

Kdo z těchto hvězdných amerických šachistů si zahrál zápas o titul mistra světa?

Kde se narodil první mistr světa v šachu Wilhelm Steinitz?

Kdo z indických mladíků bude mít největší úspěchy v roce 2024?

30.9. 1908 vyhrál v Mnichově Emanuel Lasker poslední šestnáctou partii zápasu o titul mistra světa se Siegbertem Tarraschem. Konečné skóre bylo 8:3 (5). Šlo o Laskerovu třetí úspěšnou obhajobu, kdežto pro Tarrasche šlo o první a poslední šanci nasadit si korunu šachového krále. V pozici na diagramu, už tak velmi těžké, zahrál zřejmě psychicky již zlomený Tarrasch 26.Jd4? a po 26…Sxd4 se vzdal kvůli matu na poslední řadě.

Pozice na diagramu zakončila jeden slavný zápas o titul mistra světa. Černý se v této pozici rozhodl partii přerušit a na druhý den se již nedostavil, jen poslal vzkaz s gratulací novému mistru světa. O jakém zápase je řeč?