Problém tie-breaku: jak ho vyřešit
Autor článku: Miroslav Janeček

V tomto článku se pokusím vysvětlit a argumentačně obhájit své oblíbené řešení problému s tie-breakem.

Zopakuji nyní stručně jednotlivé body, které podle mě k tomuto řešení jasně vedou:

 1. Zápas o titul v klasickém šachu by neměl být rozhodnut v rapidu či blesku.
 2. Není možné hrát vážné partie donekonečna, dokud někdo nevyhraje.
 3. Není fér, aby měl mistr světa automaticky výhodu remízového zápasu.
 4. Když se ovšem tímto systémem hrálo, tak ty zápasy byly takové, jaké bychom si přáli. Protože vyzyvatel musel hrát na výhru, poslední partie těchto zápasů byly dramatické, legendární, napínavé. Jinými slovy určitě nehrozilo to, co se stalo na konci zápasů Carlsen – Karjakin a Carlsen – Caruana, tedy rychlé remízy. Byly to zápasy, které se hrály na krev, a to chce každý správný šachový fanoušek (a tím pádem také sponzoři…) vidět.
 5. Hledáme tedy řešení, které by bylo co nejvíc fér (ideálně, aby oba hráči začínali na stejné startovní čáře) a aby se rozhodlo ve vážných partiích. Existuje řešení, které je elegantní, ale tak nezvyklé a na první pohled divné, že ho mnoho lidí vůbec není schopno pochopit…

A toto řešení zní:

Hrajme tie-break před začátkem samotného zápasu!

Tohle řeší zcela a úplně všechny problémy. Vítěz by získal výhodu remízového zápasu, musel by si ji vybojovat, což je samozřejmě lepší varianta, než aby ji obhájce titulu měl zadarmo. Pak by jeden ze soupeřů věděl, že zápasová remíza mu nestačí a partie by měly jiný náboj.

Oblíbený protiargument mých názorových oponentů, že potom by vítěz tie-breaku prostě hrál všechny partie na remízu, se zákonitě míjí účinkem hned ze tří důvodů. Za prvé, nyní hrají na remízu oba a ty zápasy taky podle toho vypadají. Za druhé, pokud hráč, zejména hrající bílými, hraje na výhru, pak jeho soupeř se jen těžko může zakopat a čekat, musí aspoň z části hrát rovněž aktivně. Pasivita bývá potrestána, i kdyby v koncovce. A konečně za třetí, historie dokazuje, že tento argument není správný. Již minule zmíněné zápasy Karpov – Kasparov, ale i další, se hrály tak, že obhájce titulu měl výhodu remízového zápasu a ty zápasy rozhodně byly zajímavější než většina dnešních. Nyní by to bylo stejné akorát s tím rozdílem, že by to bylo férovější, výhodu remízového zápasu by si hráč musel vybojovat.

Byl bych na sebe pyšný, kdybych mohl prohlásit, že jsem na tuto geniální myšlenku přišel sám. Ve skutečnosti s ní přišel (pokud já vím) generální ředitel FIDE Emil Sutovsky ve svém článku, reagujícím na Seirawana. (https://en.chessbase.com/post/acp-proposal-poll)

Sutovsky dále argumentuje, že zápas by začínal zajímavě („The match starts with a bang.“), hned ze začátku by bylo poměrně hodně v sázce a tím pádem by zápas hned ze začátku přilákal větší množství diváků. Vítěz by získal „pole position“. Ale rozhodlo by se následně v klasickém šachu. Sutovsky dále navrhuje, aby se tie-break (pokud by byl na začátku, muselo by se mu samozřejmě říkat jinak, třeba mini-zápas) hrál ve dvou dnech a před plným publikem, udělat z toho takovou show, jakou si to zaslouží být. To by umožnilo také větší počet partií v tomto mini-zápase. To už jsou ale detaily, hlavní myšlenka je však jasná.

Jaké jsou možné nevýhody? Slovy Seirawana: „tato kreativní myšlenka znamená, že rapid a blitz by byl součástí každého zápasu o titul mistra světa, ne jen těch vyrovnaných. Protože si nemyslím, že by rapid a blitz měl být součástí jakéhokoliv zápasu o klasický titul, vyrovnaného či ne, musím s Emilovým návrhem nesouhlasit.“ (https://en.chessbase.com/post/seirawan-a-radical-solution-for-the-world-championship)

Seirawanův názor mi přijde až příliš tradiční. Rapid a blitz by sice byl součástí zápasu, ale pouze jako taková předehra či předzápas. Nevidím v tom nejmenší problém.

Druhá možná nevýhoda je ta, že ne každý zápas je vyrovnaný a třeba pokud by byl tento formát uplatněn v zápase Carlsen – Nepomniachtchi z roku 2021, tak by se tie-break předem hrál „zbytečně“. To je pravda, ale jedná se o jeden den navíc, což není jistě pro organizátory likvidační. Navíc už minule bylo řečeno, že od zavedení tie-breaku, pět z desíti zápasů do něj nakonec došlo. Takže pravděpodobnost, že zápas skutečně bude vyrovnaný až do konce, není ani trochu malá v dnešním vrcholovém šachu.

I Maurice Ashley, který není příznivcem tohoto nápadu, přiznává, že Caruanovi a Kramnikovi se tie-break před zápasem zamlouvá, jak mu sami řekli.

Když se to líbí generálnímu řediteli FIDE, bývalému mistru světa a aktuální světové dvojce, tak to je nápad, který je třeba přinejmenším brát vážně a přemýšlet o něm, nemyslíte?

To je tedy řešení, se kterým zcela souhlasím a doufám jednou v jeho zavedení.

Co si o tom myslíte vy? Vyjádřete svůj názor v anketě a obhajte jej v komentářích!

Zdroje:

Yasser Seirawan: “A Radical Solution” (30.11.2016)

https://en.chessbase.com/post/seirawan-radical-solution-wcc2016-new-york

Emil Sutovsky: “Match format: Sutovsky vs Seirawan” (6.12.2016)

https://en.chessbase.com/post/acp-proposal-poll

Maurice Ashley: “12 Games Are Enough!” (12.12.2016)

https://en.chessbase.com/post/maurice-ashley-yasser-seirawan-debate-world-championship-format

Yasser Seirawan: “A Radical Solution Final Thoughts” (31.12.2016)

https://en.chessbase.com/post/seirawan-a-radical-solution-for-the-world-championship

Souhlasíte s autorem?

Live Souhlasíte s názorem autora?
 • Ano
  63% 7/ 11
 • Ne
  36% 4/ 11

Líbí se: 0 lidem

Autor článku:

Bc. Miroslav Janeček

Miroslav Janeček (*1999) je aktuálně studentem magisterského programu Anglická filologie na Univerzitě Palackého v Olomouci. Pochází z Opavy a hrdě reprezentuje svůj šachový klub Slezan Opava, ve kterém také působí jako trenér mládeže. Je spoluzakladatelem ŠachMédia a hlavním autorem článků. Ve volném čase se kromě šachů a psaní věnuje také raketovým sportům, historii a literatuře.

David Navara
Před 4 měsíce

Nápad je zajímavý, má něco do sebe. Nevím, jak bych se k němu postavil, naštěstí to nemusím řešit.

Tie-break před zápasem by mohl výrazně změnit přípravu.

Na začátku zápasů se často hráči snaží opatrně zjistit, na co se soupeř připravil nejpečlivěji a která zahájení chce hrát. A každý je rád, když těžiště přenese "na své hřiště", kde se cítí lépe než soupeř. Pokud by zápas začal tie-breakem, bylo by těžké se rozhodnout, které trumfy vynést hned a kde bude lepší neodkrývat karty před významnějšími partiemi. To je dost složité a netypické rozhodování.

Miroslav Janeček
Před 4 měsíce

Odpověď panu Navarovi: ano, faktor volby zahájení by byl v tomto případě velmi zajímavý. Výhodu by pak měli asi ti s širším repertoárem? Určitě by nikdo nechtěl v tie-breaku odhalit svou hlavní přípravu, řekl bych.

Každopádně jsem rád, že se Vám nápad líbí, nebo ho aspoň hned neodsuzujete. Mluvil jsem s lidmi, kteří to kategoricky prohlásili za blbost jen z principu, že tie-break se přece hraje na konci, od toho se to jmenuje tie-break přece. Speciálně pro ně jsem do článku přidal zmínku, že by se samozřejmě musel přejmenovat třeba na "před-zápas" či podobně. :)

Ciara
Před 3 měsíce

Autor si tento komentář sám smazal.

Doporučujeme přečíst:

429624243_1427517987865017_1112042316526519506_n
Rozhovor s FM Radomírem Caletkou
Radomír Caletka – otec dvou dětí, spokojený manžel, vášnivý šachista, sportovec a účastník závodů v kulturistice. Vystudoval bakalářský titul na VŠB v oboru Městské stavitelství. Poslední roky se živí jako marketingový specialista. Šachy hraje už více než 20 let, vlastní titul FM a jeho nejvyšší ELO rating byl 2394. Je také vlastníkem 3. trenérské třídy a několik let trénoval opavskou mládež.
Autor článku: Miroslav Janeček
Publikováno: 29 února, 2024

Článek přečtete za 10 minut

95e28d13-ea83-4d54-85ae-432e78ee10db-0
Turnaj kandidátů - vše co musíte vědět
Jedna z nejoblíbenějších a nejsledovanějších šachových akcí je tu! Turnaj kandidátů, jehož vítěz bude hrát o titul mistra světa, je již za rohem, a tak si pojďme shrnout vše důležité, co o turnaji potřebujete vědět! Kdo hraje? Kdy se hraje? Kde se hraje? Kde se to dá sledovat? Jaký je formát? A kdo má příležitost zapsat se nesmazatelným písmem do šachové historie?
Autor článku: Miroslav Janeček
Publikováno: 4 dubna, 2024

Článek přečtete za 7 minut

Podpořte autora článku!

Napsat kvalitní článek stojí spoustu času, proto budeme rádi za jakoukoliv podporu. Děkujeme!

Podělte se o svůj názor zveřejněním komentáře

Uživatelské jméno
Komentář

Doporučujeme přečíst:

429624243_1427517987865017_1112042316526519506_n
Rozhovor s FM Radomírem Caletkou
Radomír Caletka – otec dvou dětí, spokojený manžel, vášnivý šachista, sportovec a účastník závodů v kulturistice. Vystudoval bakalářský titul na VŠB v oboru Městské stavitelství. Poslední roky se živí jako marketingový specialista. Šachy hraje už více než 20 let, vlastní titul FM a jeho nejvyšší ELO rating byl 2394. Je také vlastníkem 3. trenérské třídy a několik let trénoval opavskou mládež.
Autor článku: Miroslav Janeček
Publikováno: 29 února, 2024

Článek přečtete za 10 minut

IMG_0023
Souboj titánů: Karpov vs Korčnoj
Podle mnohých je Korčnoj nejlepším hráčem, který se nestal mistrem světa. V tom, aby se jím stal ho třikrát zastavil Anatolij Karpov. Ale pěkně popořadě. Korčnoj byl o celých dvacet let starší než Karpov. Generačně patřil spíš ke Spasskému či Petrosjanovi. Sovětské vedení mělo za to, že tato generace hráčů dopustila ztrátu titulu mistra světa a není schopná Fischerovi vzdorovat.
Autor článku: Miroslav Janeček
Publikováno: 17 května, 2024

Článek přečtete za 7 minut

Podpořte autora článku!

Napsat kvalitní článek stojí spoustu času, proto budeme rádi za jakoukoliv podporu. Děkujeme!

Rozhovory

429624243_1427517987865017_1112042316526519506_n
Rozhovor s FM Radomírem Caletkou
Radomír Caletka – otec dvou dětí, spokojený manžel, vášnivý šachista, sportovec a účastník závodů v kulturistice. Vystudoval bakalářský titul na VŠB v oboru Městské stavitelství. Poslední roky se živí jako marketingový specialista. Šachy hraje už více než 20 let, vlastní titul FM a jeho nejvyšší ELO rating byl 2394. Je také vlastníkem 3. trenérské třídy a několik let trénoval opavskou mládež.
Autor článku: Miroslav Janeček
Publikováno: 29 února, 2024

Článek přečtete za 10 minut

IMG_20230827_092536-scaled-1
Mgr. Bc. Martin Pardy - Role psychiky v šachu
Přečtěte si rozhovor s vystudovaným psychologem a šachistou, který prozradí, jak se nejlépe mentálně připravit na partii. Mgr. Bc. Martin Pardy vystudoval sociální politiku a sociální práci na Slezské univerzitě v Opavě a psychologii na Masarykově univerzitě v Brně.
Autor článku: Miroslav Janeček
Publikováno: 16 ledna, 2024

Článek přečtete za 9 minuty

Odebírejte náš Newsletter!

Budete vědět o všem jako první

Nejnovější články

IMG_0030
Konzervatismus vs Liberalismus: Promítá se věčný souboj i do světa šachu?
Mnoho odborníků říká, že v dnešním světě již není natolik podstatné rozdělení na pravici a levici, ale spíš na konzervatismus a liberalismus. Pojďme se krátce zamyslet nad tím, jestli se jedna fronta ideologického souboje konzerv a liberálů odehrává i ve světě královské hry. Oba pojmy mají samozřejmě obrovské významové rozpětí, nejdřív si tedy ujasněme, o čem se bavíme. Pro potřeby tohoto článku zjednodušíme konzervatismus na názorový proud, který bojuje za zachování statusu quo, je proti velkým změnám a dává důraz na tradici.
Autor článku: Miroslav Janeček
Publikováno: 7 června, 2024

Článek přečtete za 4 minuty

kramnik obrázek
Blokuji...a nahlašuji.“ Pomátl se bývalý mistr světa?
Asi každý kdo trochu sleduje šachové dění ví, že bývalý mistr světa Vladimir Kramnik vyhlásil svatou válku podvodníkům. Jakkoliv většina lidí obecně uznává, že podvádění v online šachu existuje a je problém, Kramnik zašel ve svém boji proti cheaterům trochu daleko.
Autor článku: Miroslav Janeček
Publikováno: 29 května, 2024

Článek přečtete za 6 minut

_c3dc09f5-e275-46dd-a40f-b344d08ef185
Šachy na stříbrném plátně! Kdo bude hrát Magnuse a dočkáme se scény s vibrující hračkou?
Pozor, pozor! Vypadá to, že nedávný úspěch minisérie Dámský gambit přesvědčil filmaře, že šachy jsou, pokud se pojmou správným způsobem, chytlavé a zajímavé téma i pro nešachovou populaci. Nedávno se v médiích objevila zpráva, že se filmového zpracování dočká skandál ze Sinquefield Cupu 2022, který mnozí označují za největší šachový skandál historie.
Autor článku: Miroslav Janeček
Publikováno: 23 května, 2024

Článek přečtete za 3 minuty