Jak udělat z šachu moderní sport
Autor článku: Miroslav Janeček

V tomto článku se budu zabývat cyklem mistrovství světa (tedy ne samotným zápasem ale celým systémem) na základě dvou textů, které uvádím na konci článku. Citace z těchto anglicky psaných textů jsem sám přeložil, podle svého nejlepšího vědomí a svědomí, jakožto student magisterského oboru Anglická filologie.

Známý šachový komentátor a silný velmistr Yasser Seirawan ve svém článku rozebírá aktuálně platný systém tak trefně, že nelze dělat nic jiného, než ho citovat:

„Zkuste, prosím, splnit tuto mou výzvu: vysvětlete aktuální systém kamarádovi, který nehraje šachy. Vysvětlete, že mistr světa, podle všeho nejsilnější hráč na světě, je zcela mimo dvouletý cyklus turnajů a čeká, až cyklus vyprodukuje vyzyvatele. Že součástí cyklu jsou čtyři turnaje hrané švýcarským systémem s různými tempy a se stovkami hráčů – tyto se nazývají kontinentální šampionáty a z nich se dá kvalifikovat na Světový pohár. To je pro změnu vyřazovací turnaj o 128 hráčích (nyní 206 – pozn. aut.), který obsahuje různá tempa a jehož první tři umístění se kvalifikují na Turnaj kandidátů, což je čtrnáctikolový turnaj „každý s každým“, opět s jiným, pomalejším tempem. V turnaji hraje osm hráčů; poražený předchozího zápasu o mistra světa a tři nejlepší ze Světového poháru jsou doplněni hráči vybranými podle ratingu, divokou kartou atd. (nově taky třeba vítězstvím na turnaji Grand Swiss, zato divoká karta zmizela – pozn. aut.).

Určitě zdůrazněte pojmy jako „švýcarský systém“, „každý s každým“, „vyřazovací turnaj“, taky nezapomeňte popsat různá tempa, kterými se hraje a aby náhodou váš kamarád nepřestal poslouchat, zmiňte se taky o „Armageddonu“. Nakonec dodejte, že na Turnaji kandidátů se nehraje tie-break o první místo, jako je tomu v zápase o titul, ale že o prvním místě může rozhodnout třeba to, že hráč vyhrál (ale tím pádem i prohrál) víc partií než jeho rival se stejným počtem bodů (na posledním turnaji kandidátů v roce 2022 byl poprvé tie-break o první místo v případě shody bodů součástí pravidel – pozn. aut.).“

Seirawan má dar pojmenovat věci tak jak jsou. Aktuálně platný cyklus mistrovství světa není nic jiného než totální guláš, který v něčem opravdu nedává smysl. Navíc je každý rok jiný a neustálé změny také ničemu neprospívají. Způsob kvalifikace na Turnaj kandidátů je jiný rok co rok. Dále Seirawan v článku zaslouženě pěje chválu na tehdejšího mistra světa Carlsena, který byl aktivním mistrem světa a hrál ty nejsilnější turnaje na světě, které mu byly otevřené (mimo cyklus), jako je třeba Sinquefield Cup, Norway Chess Classic, London Chess Classic či Tata Steel Masters. Je to největší tvář současného šachu a jeho osobnost jistě přilákala k šachu mnoho lidí.

Publikováno: 17 prosince, 2023
Publikováno: 29 ledna, 2024

Seirawanova kritika je namířená proti systému – mistr světa by totiž nemusel celý rok hrát žádné turnaje a pořád by byl mistrem světa. Když to vezmeme do extrému, tak jednou za dva roky by mu stačilo ukázat se v zápase, ten vyhrát a byl by mistrem světa, aniž by musel hrát jedinou další partii. Co by to znamenalo pro šachy je lepší si nepředstavovat – jisté je, že nic dobrého. Nicméně něco takového se děje právě teď: kdy jste naposledy viděli Dinga Lirena, současného mistra světa, hrát někde na turnaji? Mistr světa by měl být tím, kdo nese pochodeň a vede náš sport kupředu. O Dingovi jsme od jeho zápasu s Nepomniachtchim neslyšeli.

Seirawan správně říká, že celý tento systém potřebuje zásadní proměnu, aby byl jednodušší, pochopitelný a konzistentní, jedním slovem modernější. Ostatně není tajemstvím, že po modernizaci cyklu šachového mistrovství světa už roky volá samotný Magnus Carlsen – budiž mu to ke cti, protože z pozice mistra světa bylo téměř jisté, že případné změny by byly proti jeho zájmům. Ze systému byl natolik frustrovaný, že se rozhodl z něj vystoupit a přenechat nejvyšší šachový titul jiným. Podruhé v historii po Robertu Fischerovi odmítl mistr světa obhajovat svůj titul a dle mého názoru je to pro šachy jako takové obrovská rána; zároveň facka do tváře FIDE a důkaz, že nejvyšší šachový titul už není tou prestižní záležitostí, kterou byl dřív.

Nyní se přesunu k druhému článku na toto téma, kterým se budu zabývat. Vyšel na stránkách Asociace šachových profesionálů v roce 2020, a pojednává o tom, že šachu chybí „spodní vrstvy pyramidy“. Článek začíná trefným přirovnáním k tenisu, který má jasnou strukturu od nejnižších lokálních turnajů ‚Futures‘, přes vyšší turnaje Challenger Tour, dále přes jednotlivé kategorie hlavní ATP Tour až po nejvyšší, nejprestižnější – grandslamové turnaje. Díky jasnému systému bodů a kvalifikací hráči vidí před sebou cestu, kterou musí projít, aby se dostali na vrchol. Šachy, naproti tomu, mají podle autorů článku vypracovanou pouze vrchní část pyramidy – cyklus mistrovství světa, a to jsme si ještě řekli, že rozhodně ne dokonale.

Profesionálové, kteří nemají dostatečný rating na to, aby hráli v cyklu mistrovství světa (podobně jako tenisté, kteří hrají Challengery a plácají se v kvalifikacích na turnaje ATP 250) hrají téměř výlučně otevřené turnaje – takzvané OPENy. Ty ovšem nejsou, na rozdíl od tenisového světa, nijak provázané s vrškem pyramidy. Neexistuje žádný systém kvalifikace. Šachový cyklus mistrovství světa je tak ve své podstatě elitářský – světová špička a hráči druhého či třetího sledu, hrají v jiných šachových dimenzích. Profesionální hráči s nižším ratingem nevidí cestu, jak se dostat do cyklu, a to je třeba změnit – slepit dohromady vrchní a spodní část pyramidy, tak jak je to ve světě tenisu. Konkrétně autoři navrhují vytvoření jakéhosi cyklu otevřených turnajů, z nichž určitý počet nejúspěšnějších hráčů by se kvalifikoval do Světového poháru. Nad konkrétními cestami je možno debatovat, ale podle mého názoru je třeba jednoznačně podpořit tuto myšlenku a udělat konečně z šachu moderní sport. Je třeba sjednotit vrchní a spodní díl pyramidy a umožnit každému hráči, pokud bude úspěšný, postupovat cyklem vzhůru. Systém, kdy jsou top hráči na turnaje zváni na základě ratingu a sympatií pořadatelů, je elitářský. Je třeba také přepracovat, zjednodušit a zmodernizovat vrchní díl pyramidy – cyklus mistrovství světa. Pak možná šachy snesou s tenisem srovnání.

Publikováno: 28 dubna, 2024
Publikováno: 26 prosince, 2023

Zdroje:

Yasser Seirawan: “A Radical Solution – Redux” (3.12.2016)

https://en.chessbase.com/post/yasser-seirawan-a-radical-solution-redux-wcc-2016

ACP Board: “Proposal For The World Championship Cycle” (9.11.2020)

https://www.chessprofessionals.org/content/proposal-world-championship-cycle

Líbí se: 0 lidem

Autor článku:

Bc. Miroslav Janeček

Miroslav Janeček (*1999) je aktuálně studentem magisterského programu Anglická filologie na Univerzitě Palackého v Olomouci. Pochází z Opavy a hrdě reprezentuje svůj šachový klub Slezan Opava, ve kterém také působí jako trenér mládeže. Je spoluzakladatelem ŠachMédia a hlavním autorem článků. Ve volném čase se kromě šachů a psaní věnuje také raketovým sportům, historii a literatuře.

Doporučujeme přečíst:

429624243_1427517987865017_1112042316526519506_n
Rozhovor s FM Radomírem Caletkou
Radomír Caletka – otec dvou dětí, spokojený manžel, vášnivý šachista, sportovec a účastník závodů v kulturistice. Vystudoval bakalářský titul na VŠB v oboru Městské stavitelství. Poslední roky se živí jako marketingový specialista. Šachy hraje už více než 20 let, vlastní titul FM a jeho nejvyšší ELO rating byl 2394. Je také vlastníkem 3. trenérské třídy a několik let trénoval opavskou mládež.
Autor článku: Miroslav Janeček
Publikováno: 29 února, 2024

Článek přečtete za 10 minut

pixlr-image-generator-aec53800-262b-4a9d-9afc-0102d5be1041
Tohle kompletně změní šachy
Tento článek je takovým dodatkem k předchozím článkům o formátu mistrovství světa a navrhuje podstatnou změnu, která by okamžitě ukončila veškeré debaty o tie-breaku a zavedla modernější a atraktivnější systém soutěže.
Autor článku: Miroslav Janeček
Publikováno: 8 února, 2024

Článek přečtete za 6 minut

Podpořte autora článku!

Napsat kvalitní článek stojí spoustu času, proto budeme rádi za jakoukoliv podporu. Děkujeme!

Podělte se o svůj názor zveřejněním komentáře

Uživatelské jméno
Komentář

Doporučujeme přečíst:

429624243_1427517987865017_1112042316526519506_n
Rozhovor s FM Radomírem Caletkou
Radomír Caletka – otec dvou dětí, spokojený manžel, vášnivý šachista, sportovec a účastník závodů v kulturistice. Vystudoval bakalářský titul na VŠB v oboru Městské stavitelství. Poslední roky se živí jako marketingový specialista. Šachy hraje už více než 20 let, vlastní titul FM a jeho nejvyšší ELO rating byl 2394. Je také vlastníkem 3. trenérské třídy a několik let trénoval opavskou mládež.
Autor článku: Miroslav Janeček
Publikováno: 29 února, 2024

Článek přečtete za 10 minut

Snímek obrazovky 2024-04-08 v 15.43.19
Géniové ve světě šachu
Sportovní genialita má svá specifika. Také ve sportu velkou měrou rozhoduje veřejné mínění fanoušků o tom, koho vnímají jako geniálního sportovce. Přidružuje se však druhé kritérium ve formě sportovních výsledků. Prostě hráč, který nepodává extrémní výkony, nemůže si dělat nárok na označení geniální. Góly, body, branky, sekundy a metry jsou statistická fakta, která buď hovoří ve váš prospěch nebo ne. Nicméně ani tato pevná data nejsou zárukou, pokud si hráč nenakloní fanoušky
Autor článku: Mgr. Bc. Martin Pardy
Publikováno: 4 května, 2024

Článek přečtete za 8 minuty

Podpořte autora článku!

Napsat kvalitní článek stojí spoustu času, proto budeme rádi za jakoukoliv podporu. Děkujeme!

Rozhovory

429624243_1427517987865017_1112042316526519506_n
Rozhovor s FM Radomírem Caletkou
Radomír Caletka – otec dvou dětí, spokojený manžel, vášnivý šachista, sportovec a účastník závodů v kulturistice. Vystudoval bakalářský titul na VŠB v oboru Městské stavitelství. Poslední roky se živí jako marketingový specialista. Šachy hraje už více než 20 let, vlastní titul FM a jeho nejvyšší ELO rating byl 2394. Je také vlastníkem 3. trenérské třídy a několik let trénoval opavskou mládež.
Autor článku: Miroslav Janeček
Publikováno: 29 února, 2024

Článek přečtete za 10 minut

IMG_20230827_092536-scaled-1
Mgr. Bc. Martin Pardy - Role psychiky v šachu
Přečtěte si rozhovor s vystudovaným psychologem a šachistou, který prozradí, jak se nejlépe mentálně připravit na partii. Mgr. Bc. Martin Pardy vystudoval sociální politiku a sociální práci na Slezské univerzitě v Opavě a psychologii na Masarykově univerzitě v Brně.
Autor článku: Miroslav Janeček
Publikováno: 16 ledna, 2024

Článek přečtete za 9 minuty

Odebírejte náš Newsletter!

Budete vědět o všem jako první

Nejnovější články

IMG_0023
Souboj titánů: Karpov vs Korčnoj
Podle mnohých je Korčnoj nejlepším hráčem, který se nestal mistrem světa. V tom, aby se jím stal ho třikrát zastavil Anatolij Karpov. Ale pěkně popořadě. Korčnoj byl o celých dvacet let starší než Karpov. Generačně patřil spíš ke Spasskému či Petrosjanovi. Sovětské vedení mělo za to, že tato generace hráčů dopustila ztrátu titulu mistra světa a není schopná Fischerovi vzdorovat.
Autor článku: Miroslav Janeček
Publikováno: 17 května, 2024

Článek přečtete za 7 minut

SchachWM2008
Stejné skóre i po dvaceti letech: vyrovnané soupeření ikon moderního šachu
Rivalita čtrnáctého a patnáctého mistra světa je výsledkově nejvyrovnanější šachové soupeření v historii. V průběhu let spolu tito dva velikáni odehráli 93 partií klasického šachu, každý z nich vyhrál jedenáct, zbytek skončil remízou. Odehráli také nespočet partií v rapidovém i bleskovém šachu, s přiměřeně podobnými výsledky.
Autor článku: Miroslav Janeček
Publikováno: 10 května, 2024

Článek přečtete za 5 minut

Snímek obrazovky 2024-04-08 v 15.43.19
Géniové ve světě šachu
Sportovní genialita má svá specifika. Také ve sportu velkou měrou rozhoduje veřejné mínění fanoušků o tom, koho vnímají jako geniálního sportovce. Přidružuje se však druhé kritérium ve formě sportovních výsledků. Prostě hráč, který nepodává extrémní výkony, nemůže si dělat nárok na označení geniální. Góly, body, branky, sekundy a metry jsou statistická fakta, která buď hovoří ve váš prospěch nebo ne. Nicméně ani tato pevná data nejsou zárukou, pokud si hráč nenakloní fanoušky
Autor článku: Mgr. Bc. Martin Pardy
Publikováno: 4 května, 2024

Článek přečtete za 8 minuty