Těchto 21 osobností změnilo šachy!
Autor článku: Miroslav Janeček

Tento článek bude věnován osobnostem, které více či méně zasáhly do šachové historie a něčím tuto hru ovlivnily či přímo změnily.

Každý sport jde kupředu a vyvíjí se, proto je jasné, že pokud jde čistě o level předvedené hry, tak se starší hráči těžko můžou měřit s dnešními. Sestavit žebříček deseti nejsilnějších hráčů historie by bylo velmi snadné: prostě bychom seřadili nejvyšších deset ELO ratingů v historii a měli bychom hotovo: Carlsen, Kasparov, Caruana, Aronian, So, Mamedyarov, Vachier-Lagrave, Anand, Kramnik, Topalov, Nakamura, Ding (dvanáct jmen proto, že několik hráčů mělo stejný nejvyšší rating). Snadné a nudné. A ještě k tomu možná ne zcela vypovídající, protože třeba takový Fischer by mohl mít i větší ELO, ale neměl to na kom nabrat.

Tento článek tedy nebude žádným porovnáním herní síly šachistů. Bude to článek o lidech, kteří v různých dobách a různým způsobem posunuli šachy někam dál. Nebude to ani žebříček – cílem není je porovnávat. Budou řazeni podle data narození od nejstaršího po nejmladšího. Nabízí se otázka, jak daleko do historie má smysl jít. Na konci středověku, okolo roku 1500, se šachy ustálily na dnešních pravidlech, a začala vznikat první teorie a zahájení. Od této doby můžeme mluvit o „našem“ šachu a od této doby tedy začneme.

Dvacet jedna osobností bude rozděleno po sedmi do tří dílů. Je třeba poznamenat, že jde o subjektivní seznam autora, se subjektivními zdůvodněními.

Luis Ramirez de Lucena (cca 1465 – cca 1530)

První osobností je španělský kněz Lucena, který žil na rozmezí středověku a novověku. V roce 1497 vydal knihu, která je dnes nejstarší dochovanou tištěnou prací o moderní šachu: Repetición de amores y arte de Axedrez con CL juegos de partido („Opakování lásky a Umění hry v šachy se sto padesáti problémy“). V této knize se nacházejí pozice jak ze starších variant hry, tak z moderní varianty, kterou hrajeme dnes. Představuje tak most mezi šachovým pravěkem a moderní hrou. Lucena, jakožto autor této práce, tak má pevné místo v dějinách moderního šachu. Někdy mu bývá připisováno také autorství Göttingenského rukopisu, který vznikl také někdy kolem roku 1500.

Pedro Damiano (cca 1480 – cca 1544)

Lucenovým vrstevníkem z Portugalska byl lékař Pedro Damiano. V té době se o světové prvenství v šachu přetahovaly Portugalsko, Španělsko a Itálie. Damiano byl nejvýznamnějším zástupcem Portugalského šachu. Kromě toho, že byl silným hráčem, také napsal a vydal významné dílo Questo libro e da imparare giocare a scachi et de li partiti („Kniha učící hru v šachy“). Staršími variantami hry se již nezabývá, popisuje pravidla moderní varianty, několik zahájení a taktických problémů. Dnes je po něm paradoxně pojmenováno vyvrácené zahájení 1.e4, e5 2.Jf3, f6?. On sám však toto zahájení analyzoval a odsoudil jako nekorektní.

Ruy López de Segura (cca 1530 – 1580)

Asi nejvýznamnější šachista 16. století byl katolický kněz Ruy Lopéz de Segura ze Španělska. Také napsal své velké šachové dílo jako jeho předchůdci, ale kromě toho byl také nejsilnějším šachistou své generace. Se svými rivaly hrával pro pobavení samotného krále. Jeho zápasy proti italským mistrům by se daly označit jako první mezinárodní šachové události v historii. Pracoval na teorii otevřených zahájení, zejména Královského gambitu a Španělské obrany. Jeho odkaz žije zejména právě ve Španělské obraně, dnes jednom z nejhranějších zahájení napříč všemi levely, neboť nese jeho jméno (v angličtině je běžně známo jako Ruy Lopez opening).

Gioacchino Greco (cca 1600 – cca 1634)

Pokud Ruy Lopéz byl nejvýznamnějším šachistou 16. století, pak jeho ekvivalentem ve století následujícím byl Ital Greco. Byl zřejmě prvním šachovým profesionálem, tedy živil se tím, že hrál a psal o šachu. Jezdil po celé západní Evropě a porazil všechny významné hráče ve městech jako Londýn, Paříž, Řím či Madrid. Byl také prvním velkým šachovým skladatelem; mnoho jeho zaznamenaných partií obsahujících spoustu obětí a kombinací zřejmě složil, než že by je hrál. Možná proto, že v Evropě již neměl koho porazit, odcestoval do Ameriky, kde ve velmi mladém věku zemřel.

François-André Danican Philidor (1726 – 1795)

Francouz Philidor je dnes již vcelku zapomenutý, ale kdyby byl tento článek pojat jako žebříček, tak by se jistě ocitl na těch nejpřednějších příčkách. Jedná se o nejdůležitější šachovou osobnost 18. století a možná – proč by ne – i všech dob. Kromě toho, že byl šachistou, byl také hudebníkem a hudebním skladatelem, autorem několika oper. Byl to on, kdo byl hlavní hvězdou slavné šachové kavárny Café de la Régence v Paříži, kam chodili za celou dobu její existence hrát šachy lidé jako Voltaire, Rousseau, Robespierre, Napoleon, Franklin či Marx.

V šachu byl vůdčím reformátorem, který jako první položil základy šachové strategie. Jako první pochopil význam pěšců. Většina hráčů tehdy hrála přímočaré a útočné šachy, figurové útoky na krále a gambity. Cena jednoho, ba i několika pěšců, neznamenala mnoho. Philidor se proslavil zásadou, že „pěšci jsou duší hry“. Učil opatrnému zacházení s pěšci a ospravedlňoval to tím, že se pěšci jako jediné kameny na šachovnici nemohou vracet, a tak napravovat chyby vzniklé jejich předešlým postupem. Dokazoval, že pěšci se nemají oslabovat izolovaným postupem jednoho z nich, nýbrž že mají postupovat v sevřeném útvaru. V tomto dalece předběhl svou dobu, o celé jedno století.

Je po něm pojmenovaná Philidorova obrana 1.e4, e5 2.Jf3, d6. Analyzoval také metodu obrany šesté řady ve věžové koncovce, ta rovněž nese jeho jméno.

Adolf Anderssen (1818 – 1879)

První mezinárodní šachový turnaj silných evropských hráčů se odehrál v Londýně roku 1851, v rámci Světové výstavy. Šlo o opravdový milník v šachové historii. Vítěz turnaje by byl všeobecně považován za nejlepšího hráče světa. Mezi favority turnaje se řadil třeba anglický mistr Staunton, který pomohl turnaj zorganizovat. K překvapení všech však turnaj vyhrál německý mistr Anderssen. Podobně silné turnaje vyhrával také v následujících letech a procentuální úspěšností je dodnes jedním z nejlepších turnajových hráčů všech dob. Na druhou stranu nebyl příliš dobrým zápasovým hráčem, neboť prohrál zápasy proti Morphymu i Steinitzovi, kteří ale byli oba o dvacet let mladší. Dnes je Anderssen především připomínán pro svůj kreativní romantický styl a pro své slavné partie. Nesmrtelná partie hraná proti Kieseritzkému o přestávce během turnaje v Londýně 1851 je asi nejslavnější šachovou partií všech dob. Neméně krásná je Nevadnoucí partie, což byla rovněž volná partie hraná o rok později.

Wilhelm Steinitz (1836 – 1900)

Jedno ze jmen, které asi není třeba dlouze představovat. Vstoupil do historie už jen tím, že se stal prvním oficiálním mistrem světa v šachu. Jeho největší odkaz je však v tom, že od základu změnil způsob, jak se šachy hrály. 19. století bylo dobou romantického šachu, obětí a taktických přestřelek. Přijmout oběť byla otázka cti. Obranou se hráči příliš nezabývali. Steinitz položil základy poziční hry, poprvé vyslovil myšlenku hromadění malých výhod, či zaměření se na slabinu a hry proti ní. Navázal na a zdokonalil sto let staré učení Philidora, začal hromadit malé výhody a soupeře přehrával pomalu. Dokázal, že většina romantických kombinací vychází kvůli nedokonalé obraně a ukázal, že dobrá obrana může být rovna dobrému útoku. Ve své době byl většinou svých současníků nepochopený, ale postupem času se jeho strategie ukázala jako správná. Kromě toho to byl významný šachový teoretik, autor a skladatel šachových úloh.

První zápas o titul mistra světa v šachu se odehrál ve třech amerických městech v roce 1886 a začala tak tradice, která přetrvala do dnešních dní. Steinitz je tak vedle Philidora další zcela klíčovou postavou šachové historie.

Tím končí první díl tohoto článku. Na druhý s dalšími sedmi osobnostmi se můžete těšit zanedlouho.

Líbí se: 0 lidem

Autor článku:

Bc. Miroslav Janeček

Miroslav Janeček (*1999) je aktuálně studentem magisterského programu Anglická filologie na Univerzitě Palackého v Olomouci. Pochází z Opavy a hrdě reprezentuje svůj šachový klub Slezan Opava, ve kterém také působí jako trenér mládeže. Je spoluzakladatelem ŠachMédia a hlavním autorem článků. Ve volném čase se kromě šachů a psaní věnuje také raketovým sportům, historii a literatuře.

Doporučujeme přečíst:

429624243_1427517987865017_1112042316526519506_n
Rozhovor s FM Radomírem Caletkou
Radomír Caletka – otec dvou dětí, spokojený manžel, vášnivý šachista, sportovec a účastník závodů v kulturistice. Vystudoval bakalářský titul na VŠB v oboru Městské stavitelství. Poslední roky se živí jako marketingový specialista. Šachy hraje už více než 20 let, vlastní titul FM a jeho nejvyšší ELO rating byl 2394. Je také vlastníkem 3. trenérské třídy a několik let trénoval opavskou mládež.
Autor článku: Miroslav Janeček
Publikováno: 29 února, 2024

Článek přečtete za 10 minut

Snímek obrazovky 2024-01-14 v 18.46.13
Naučí vás tato kniha strategii?: Mastering Chess Strategy
Přinášíme vám další přírůstek do oblíbené série recenzí na šachovou literaturu od Mgr. Bc. Martina Pardyho. Dnes se dozvíte, co si o šachové strategii myslí ve Švédsku, a pro jaké šachisty je tato kniha nejvhodnější.
Autor článku: Martin Pardy
Publikováno: 14 ledna, 2024

Článek přečtete za 4 minuty

Podpořte autora článku!

Napsat kvalitní článek stojí spoustu času, proto budeme rádi za jakoukoliv podporu. Děkujeme!

Podělte se o svůj názor zveřejněním komentáře

Uživatelské jméno
Komentář

Doporučujeme přečíst:

429624243_1427517987865017_1112042316526519506_n
Rozhovor s FM Radomírem Caletkou
Radomír Caletka – otec dvou dětí, spokojený manžel, vášnivý šachista, sportovec a účastník závodů v kulturistice. Vystudoval bakalářský titul na VŠB v oboru Městské stavitelství. Poslední roky se živí jako marketingový specialista. Šachy hraje už více než 20 let, vlastní titul FM a jeho nejvyšší ELO rating byl 2394. Je také vlastníkem 3. trenérské třídy a několik let trénoval opavskou mládež.
Autor článku: Miroslav Janeček
Publikováno: 29 února, 2024

Článek přečtete za 10 minut

d5190abb-26f1-47a8-b9fe-811f08a1030d-0
Carlsen obhájil oba světové tituly a potvrdil dominanci v rychlém šachu
Konec roku se již tradičně nesl ve znamení mistrovství světa v rapidu a bleskovém šachu. Stejně jako loni, i tentokrát oba tituly uzmul nejlepší hráč současnosti Magnus Carlsen.
Autor článku: Miroslav Janeček
Publikováno: 30 prosince, 2023

Článek přečtete za 5 minut

Podpořte autora článku!

Napsat kvalitní článek stojí spoustu času, proto budeme rádi za jakoukoliv podporu. Děkujeme!

Rozhovory

429624243_1427517987865017_1112042316526519506_n
Rozhovor s FM Radomírem Caletkou
Radomír Caletka – otec dvou dětí, spokojený manžel, vášnivý šachista, sportovec a účastník závodů v kulturistice. Vystudoval bakalářský titul na VŠB v oboru Městské stavitelství. Poslední roky se živí jako marketingový specialista. Šachy hraje už více než 20 let, vlastní titul FM a jeho nejvyšší ELO rating byl 2394. Je také vlastníkem 3. trenérské třídy a několik let trénoval opavskou mládež.
Autor článku: Miroslav Janeček
Publikováno: 29 února, 2024

Článek přečtete za 10 minut

IMG_20230827_092536-scaled-1
Mgr. Bc. Martin Pardy - Role psychiky v šachu
Přečtěte si rozhovor s vystudovaným psychologem a šachistou, který prozradí, jak se nejlépe mentálně připravit na partii. Mgr. Bc. Martin Pardy vystudoval sociální politiku a sociální práci na Slezské univerzitě v Opavě a psychologii na Masarykově univerzitě v Brně.
Autor článku: Miroslav Janeček
Publikováno: 16 ledna, 2024

Článek přečtete za 9 minuty

Odebírejte náš Newsletter!

Budete vědět o všem jako první

Nejnovější články

IMG_0023
Souboj titánů: Karpov vs Korčnoj
Podle mnohých je Korčnoj nejlepším hráčem, který se nestal mistrem světa. V tom, aby se jím stal ho třikrát zastavil Anatolij Karpov. Ale pěkně popořadě. Korčnoj byl o celých dvacet let starší než Karpov. Generačně patřil spíš ke Spasskému či Petrosjanovi. Sovětské vedení mělo za to, že tato generace hráčů dopustila ztrátu titulu mistra světa a není schopná Fischerovi vzdorovat.
Autor článku: Miroslav Janeček
Publikováno: 17 května, 2024

Článek přečtete za 7 minut

SchachWM2008
Stejné skóre i po dvaceti letech: vyrovnané soupeření ikon moderního šachu
Rivalita čtrnáctého a patnáctého mistra světa je výsledkově nejvyrovnanější šachové soupeření v historii. V průběhu let spolu tito dva velikáni odehráli 93 partií klasického šachu, každý z nich vyhrál jedenáct, zbytek skončil remízou. Odehráli také nespočet partií v rapidovém i bleskovém šachu, s přiměřeně podobnými výsledky.
Autor článku: Miroslav Janeček
Publikováno: 10 května, 2024

Článek přečtete za 5 minut

Snímek obrazovky 2024-04-08 v 15.43.19
Géniové ve světě šachu
Sportovní genialita má svá specifika. Také ve sportu velkou měrou rozhoduje veřejné mínění fanoušků o tom, koho vnímají jako geniálního sportovce. Přidružuje se však druhé kritérium ve formě sportovních výsledků. Prostě hráč, který nepodává extrémní výkony, nemůže si dělat nárok na označení geniální. Góly, body, branky, sekundy a metry jsou statistická fakta, která buď hovoří ve váš prospěch nebo ne. Nicméně ani tato pevná data nejsou zárukou, pokud si hráč nenakloní fanoušky
Autor článku: Mgr. Bc. Martin Pardy
Publikováno: 4 května, 2024

Článek přečtete za 8 minuty