Těchto 21 osobností změnilo šachy! – třetí část
Autor článku: Miroslav Janeček

Vítejte u závěrečného dílu článku o šachových osobnostech. Bez zbytečných řečí se do toho pustíme.

Robert James Fischer (1943 – 2008)

Fischer, jedenáctý mistr světa, je možná nejslavnějším šachistou všech dob. Ve své době měl postavení rockové hvězdy. Jeho kontroverze a excentrická povaha jsou dnes již legendární, stejně jako jeho vítězství v „zápase století“ se Spasským. Na konci šedesátých a začátku sedmdesátých let drtil svou konkurenci způsobem naprosto nevídaným. Zároveň ale ukázal, co se může stát, když šachy někomu „vlezou na mozek“. Měli bychom se velmi zdráhat označovat jej za vzor pro mladé. Někdy se lidé nechávají strhnout tím, že to byl Američan, který v době studené války stál na té „správné“ straně a vyrval titul z rukou SSSR. Rádi tak zapomínáme na to, že byl celoživotním antisemitou, rasistou, nebo že schvaloval útoky z 11. září 2001. Kontroverze je slovo, které tuto osobnost nejlépe charakterizuje.

V západním světě, zejména v USA, propukl po jeho zápase se Spasským totální šachový boom. Své místo v tomto článku si zaslouží také propagováním varianty šachu, známé jako „Fischer random“, kdy figurky v základním postavení jsou různě promíchané. Tato varianta je v poslední době čím dál populárnější. Fischer byl zastáncem teorie o remízové smrti šachu; tvrdil, že teorie zahájení a čím dál větší úroveň světové špičky šachy jednou pohřbí. Tato teorie má dodnes své zastánce a je stále relevantní; zejména byla oprášena po několika nedávných zápasech o titul mistra světa, které musely být rozhodnuty v tie-breaku.

Anatolij Karpov (1951 – ?) a Garri Kasparov (1963 – ?)

Tato dvě jména uvádím společně, protože těžko mluvit o jednom, aniž byste mluvili o druhém. Mistři světa číslo 12 a 13 se zapsali do dějin největší šachovou rivalitou. V osmdesátých letech to byli dva bezkonkurenčně nejlepší hráči na světě, oba symbolizovali jiný politický směr a oba se navzájem příliš nemuseli. V letech 1984 – 1990 spolu sehráli celkem pět zápasů o titul mistra světa v šachu. Jeden byl senzačně přerušen za vedení Karpova o dvě partie, dva zápasy dopadly remízou (což, znamenalo, že tehdejší mistr světa Kasparov titul obhájil) a dva zápasy těsným výsledkem vyhrál Kasparov. Celkem spolu v těchto zápasech odehráli 144 partií; 104 remíz, 21 vítězství Kasparova a 19 vítězství Karpova. Můžeme tedy říct, že Kasparov byl o ten pověstný chloupek úspěšnější, ale taky byl podstatně mladší. Jejich zápasy bavily celou šachovou veřejnost té doby a úroveň hry byla nejvyšší v historii před vynalezením počítačů. Mnoho lidí včetně autora článku považuje tuto dobu za zlatou éru šachu, protože vrcholové šachy byly víceméně na dnešní úrovni, ale bylo to ještě před tím, než se začaly používat počítačové programy.

V devadesátých letech se pro Kasparova stali již hrozbou jiní hráči než pomalu stárnoucí Karpov. Mistrem světa byl do roku 2000 a pak se vrhnul na politickou dráhu, ostatně stejnou dráhu zvolil i Karpov. Ale jak už to u nich bývá, každý na „opačné straně barikády“.

Publikováno: 17 května, 2024

Feng-hsiung Hsu (1959 – ?)

Šachy dnešní doby se nejvíce změnily díky počítačovým programům. Bylo jasné, že tuto skutečnost musí nějak tento článek reflektovat. Ale od začátku existovalo spoustu programů a jejich vývojářů, autor tedy trochu zápolil s tím, koho vybrat, aby tento segment v článku reprezentoval.

Muž, kterého nakonec vybral, byl hlavním vývojářem programu Deep Blue, vytvořeném pro společnost IBM v devadesátých letech. Byl to právě tento program, který v roce 1997 porazil v zápase mistra světa Kasparova a stal se tak prvním programem, který něco podobného dokázal. Dnešní programy jsou na úrovni, jaké se žádný smrtelník nemůže přiblížit, a z dnešního pohledu tedy nic překvapivého. V té době to ale byla senzace. Dlouho panovalo mezi lidmi přesvědčení, že člověk si svou hegemonii navždy uhájí. Tento zápas poprvé dokázal opak.

Feng-hsiung Hsu, jakožto hlavní mozek za Deep Blue, je tedy zřejmě tou správnou volbou. V tomto případě ale mějte na paměti, že tím není myšlen pouze on konkrétně; má zde spíše reprezentovat všechny důležité lidi a vývojáře, kteří se zasloužili o rozvoj počítačového šachu.

Višvanáthan Ánand (1969 – ?)

Patnáctý mistr světa Ánand je stálicí ve vrcholovém šachu od začátku devadesátých let, tedy poslední tři dekády. Povedlo se mu vrátit šachy do jejich kolébky, ze které vzešly: do Indie. Byl prvním indickým velmistrem a je primárně jeho zásluhou, že dnes má Indie velmistrů 70 a je tak mezi největšími šachovými velmocemi na světě. To jsme mohli vidět na poslední šachové olympiádě, kde tým indických mladíků málem vyhrál zlato, nebo na nedávném Světovém poháru, kde byli čtyři Indové ve čtvrtfinále. Ánand je těmto hráčům mentorem.

Vishy je dokonalý šachový gentleman, jeho chování a vystupování je vždy hodno královské hry. Titul mistra světa vyhrál hned v několika různých formátech – v zápase, v turnaji hraném pavoukovým systémem, i v turnaji hraném systémem každý s každým. I po padesátce je navíc stále okolo 10. místa na světě podle ELO ratingu a když se objeví někde na turnaji, většinou se umisťuje na předních místech. Nedávno byl také zvolen do nového vedení FIDE. Vishy zasvětil šachu celý život a dnes má postavení napůl hrající šachové legendy.

Judit Polgárová (1976 – ?)

Judit Polgárová je maďarská velmistryně a nejsilnější šachistka všech dob. Dodnes je jediná, která překročila hranici 2700. V éře staršího Karpova, Kasparova a mladého Ánanda patřila do světové špičky, a dokonce hrála Turnaj kandidátů. Je tak jedinou ženou v historii, která se aspoň přiblížila zápasu o titul mistra světa. Hrála neobyčejně agresivní šachy a dokázala porazit všechny světové hráče té doby. Můžeme jen doufat, že se brzy vynoří nějaká další šachistka jejího kalibru, která by inspirovala dívky po celém světě, aby hrály šachy.

A poslední osobností, o které bude řeč, jak už asi všichni tušíte, je…

Hans Niemann (2003 – ?)

A to je pochopitelně pouze vtip ze strany autora.

Magnus Carlsen (1990 – ?)

Dnes již bývalý mistr světa z Norska se určitě zapíše do dějin jako největší šachová osobnost první poloviny 21. století, možná i celého století. Co se týká čistě herní síly, je to zřejmě nejlepší šachista všech dob. Alespoň o tom vypovídá jeho rekordní FIDE ELO, jehož hodnota byla 2882.

Kromě jeho herní síly jeho přínos šachu spočívá v tom, že je zpřístupnil dnešní mladé generaci. Neváhá využívat moderní a digitální technologie k popularizaci šachu, rovněž se nebojí vystoupit proti zastaralým pravidlům a starým pořádkům, aby pomohl posunout šachy tam, kam si myslí, že by měly směřovat. Autor tohoto článku je obecně spíše konzervativního charakteru, a tudíž v pár věcech s exmistrem světa nesouhlasí. Přesto i slepý musí vidět, jak hodně toho dělá pro šachy, a jak důležitá je pro šachy jeho osobnost.

Rovněž se jedná o prvního mistra světa, který je produktem počítačového šachu, a jeho éra je tedy velmi odlišná od té předchozí. Po Fischerovi se stal druhým mistrem světa, který odmítl obhajovat svůj titul. Na rozdíl od Američana však u šachů zůstal, neboť to udělal nikoliv kvůli sobě, ale kvůli šachům jako takovým. Člověk nemůže očekávat změnu formátu, když jako největší světová hvězda se stávajícího formátu účastní. Na to asi Carlsen přišel po tom, co několik let navrhoval změny a nic se nedělo. Uvidíme, co přinese budoucnost, ale možná se svým odstoupením Carlsen zapíše do historie šachu mnohem větším písmem, než teď můžeme tušit.

A to je vše přátelé, dospěli jste až na samý konec třídílného článku o nejvýznamnějších osobnostech šachu. Přirozeně se velké množství významných a zajímavých lidí do výčtu nevešlo. Místo nebylo hned pro osm mistrů světa a přirozeně daleko více velkých šachových hvězd, jakožto i lidí, kteří sami nehráli, ale různými způsoby královskou hru ovlivnili.

Budeme rádi, když napíšete do komentářů svůj názor na náš výběr, a když se podělíte o svůj vlastní seznam největších šachových osobností historie.

Líbí se: 0 lidem

Autor článku:

Bc. Miroslav Janeček

Miroslav Janeček (*1999) je aktuálně studentem magisterského programu Anglická filologie na Univerzitě Palackého v Olomouci. Pochází z Opavy a hrdě reprezentuje svůj šachový klub Slezan Opava, ve kterém také působí jako trenér mládeže. Je spoluzakladatelem ŠachMédia a hlavním autorem článků. Ve volném čase se kromě šachů a psaní věnuje také raketovým sportům, historii a literatuře.

Doporučujeme přečíst:

429624243_1427517987865017_1112042316526519506_n
Rozhovor s FM Radomírem Caletkou
Radomír Caletka – otec dvou dětí, spokojený manžel, vášnivý šachista, sportovec a účastník závodů v kulturistice. Vystudoval bakalářský titul na VŠB v oboru Městské stavitelství. Poslední roky se živí jako marketingový specialista. Šachy hraje už více než 20 let, vlastní titul FM a jeho nejvyšší ELO rating byl 2394. Je také vlastníkem 3. trenérské třídy a několik let trénoval opavskou mládež.
Autor článku: Miroslav Janeček
Publikováno: 29 února, 2024

Článek přečtete za 10 minut

Hans_Niemann_Tata-crop
Hans Niemann dostal zákaz účastnit se turnajů!
Tento článek shrnuje dosavadní dění v nejnovější kauze okolo kontroverzního amerického talentu Hanse Niemanna.
Autor článku: Miroslav Janeček
Publikováno: 23 února, 2024

Článek přečtete za 4 minuty

Podpořte autora článku!

Napsat kvalitní článek stojí spoustu času, proto budeme rádi za jakoukoliv podporu. Děkujeme!

Podělte se o svůj názor zveřejněním komentáře

Uživatelské jméno
Komentář

Doporučujeme přečíst:

429624243_1427517987865017_1112042316526519506_n
Rozhovor s FM Radomírem Caletkou
Radomír Caletka – otec dvou dětí, spokojený manžel, vášnivý šachista, sportovec a účastník závodů v kulturistice. Vystudoval bakalářský titul na VŠB v oboru Městské stavitelství. Poslední roky se živí jako marketingový specialista. Šachy hraje už více než 20 let, vlastní titul FM a jeho nejvyšší ELO rating byl 2394. Je také vlastníkem 3. trenérské třídy a několik let trénoval opavskou mládež.
Autor článku: Miroslav Janeček
Publikováno: 29 února, 2024

Článek přečtete za 10 minut

Woodcut_Schachnovelle_Stefan_Zweig
Šachová novela: největší dílo světové literatury o šachu?
Přečtěte si recenzi na asi nejznámější literární dílo s šachovou tématikou! Šachová novela rakouského spisovatele Zwiega může být i dnes atraktivním čtením. Ač její jazyk je již starší, její myšlenky jsou stále aktuální.
Autor článku: Miroslav Janeček
Publikováno: 1 listopadu, 2023

Článek přečtete za 5 minut

Podpořte autora článku!

Napsat kvalitní článek stojí spoustu času, proto budeme rádi za jakoukoliv podporu. Děkujeme!

Rozhovory

429624243_1427517987865017_1112042316526519506_n
Rozhovor s FM Radomírem Caletkou
Radomír Caletka – otec dvou dětí, spokojený manžel, vášnivý šachista, sportovec a účastník závodů v kulturistice. Vystudoval bakalářský titul na VŠB v oboru Městské stavitelství. Poslední roky se živí jako marketingový specialista. Šachy hraje už více než 20 let, vlastní titul FM a jeho nejvyšší ELO rating byl 2394. Je také vlastníkem 3. trenérské třídy a několik let trénoval opavskou mládež.
Autor článku: Miroslav Janeček
Publikováno: 29 února, 2024

Článek přečtete za 10 minut

IMG_20230827_092536-scaled-1
Mgr. Bc. Martin Pardy - Role psychiky v šachu
Přečtěte si rozhovor s vystudovaným psychologem a šachistou, který prozradí, jak se nejlépe mentálně připravit na partii. Mgr. Bc. Martin Pardy vystudoval sociální politiku a sociální práci na Slezské univerzitě v Opavě a psychologii na Masarykově univerzitě v Brně.
Autor článku: Miroslav Janeček
Publikováno: 16 ledna, 2024

Článek přečtete za 9 minuty

Odebírejte náš Newsletter!

Budete vědět o všem jako první

Nejnovější články

IMG_0023
Souboj titánů: Karpov vs Korčnoj
Podle mnohých je Korčnoj nejlepším hráčem, který se nestal mistrem světa. V tom, aby se jím stal ho třikrát zastavil Anatolij Karpov. Ale pěkně popořadě. Korčnoj byl o celých dvacet let starší než Karpov. Generačně patřil spíš ke Spasskému či Petrosjanovi. Sovětské vedení mělo za to, že tato generace hráčů dopustila ztrátu titulu mistra světa a není schopná Fischerovi vzdorovat.
Autor článku: Miroslav Janeček
Publikováno: 17 května, 2024

Článek přečtete za 7 minut

SchachWM2008
Stejné skóre i po dvaceti letech: vyrovnané soupeření ikon moderního šachu
Rivalita čtrnáctého a patnáctého mistra světa je výsledkově nejvyrovnanější šachové soupeření v historii. V průběhu let spolu tito dva velikáni odehráli 93 partií klasického šachu, každý z nich vyhrál jedenáct, zbytek skončil remízou. Odehráli také nespočet partií v rapidovém i bleskovém šachu, s přiměřeně podobnými výsledky.
Autor článku: Miroslav Janeček
Publikováno: 10 května, 2024

Článek přečtete za 5 minut

Snímek obrazovky 2024-04-08 v 15.43.19
Géniové ve světě šachu
Sportovní genialita má svá specifika. Také ve sportu velkou měrou rozhoduje veřejné mínění fanoušků o tom, koho vnímají jako geniálního sportovce. Přidružuje se však druhé kritérium ve formě sportovních výsledků. Prostě hráč, který nepodává extrémní výkony, nemůže si dělat nárok na označení geniální. Góly, body, branky, sekundy a metry jsou statistická fakta, která buď hovoří ve váš prospěch nebo ne. Nicméně ani tato pevná data nejsou zárukou, pokud si hráč nenakloní fanoušky
Autor článku: Mgr. Bc. Martin Pardy
Publikováno: 4 května, 2024

Článek přečtete za 8 minuty