Těchto 21 osobností změnilo šachy! - druhá část
Autor článku: Miroslav Janeček

Vítejte u druhého dílu článku o osobnostech, které ovlivnily a změnily královskou hru. Navážeme hned tam, kde jsme skončili posledně.

Vítejte u druhého dílu článku o osobnostech, které ovlivnily a změnily královskou hru. Navážeme hned tam, kde jsme skončili posledně.

Paul Morphy (1837 – 1884)

V kontextu šachové historie se o Morphym většinou bavíme před Steinitzem, avšak pravdou je, že byl o rok mladší. Byl to zřejmě jeden z největších šachových géniů všech dob. Poté, co se stal mistrem USA, tak odcestoval na své legendární turné do Evropy, během kterého v roce 1858 porazil všechny přední evropské hráče, včetně Andersena. Steinitz ještě v té době nebyl mezi elitou. Morphy byl zosobněním kombinace a útoku, jeho partie se dodnes probírají v šachových kroužcích jako názorné ukázky. Velmi často se jedná o miniaturky, na kterých se krásně vysvětlují chyby poražené strany, jako třeba zanedbaný vývin. Morphry měl v pozdější fázi života psychické problémy a přestal hrát šachy, ale jeho odkaz královské hře je i tak obrovský. Je velká škoda, že nikdy nedošlo k zápasu mezi ním a Steinitzem. Vzhledem k tomu, že byli vrstevníci a že oba hráli zcela odlišným stylem, by byl tento zápas jednou z nejzajímavějších konfrontací v dějinách šachu.

H. J. R. Murray (1868 – 1955)

Pro někoho možná překvapivé jméno, neboť se nejedná o šachistu. Murray byl pedagog a asi nejuznávanější šachový historik. Jeho stěžejním dílem je A History of Chess („Historie šachu“), které vyšlo poprvé roku 1913. Jedná se o největší světové dílo o původu a historii šachové hry. Poprvé v něm byla představena hypotéza, dodnes uznávaná, že nejstarší předek šachu pochází z Indie. Objemná kniha se zabývá variantami šachu v Indii, Persii, Arabské říši a dalších zemích, pokračuje vývojem hry ve středověku v Evropě, a zabývá se taky posledními několika stoletími a končí 19. stoletím. Murray se zasloužil o kompletní, vyčerpávající a podrobnou historii královské hry a za to mu náleží místo v tomto článku.

Emanuel Lasker (1868 – 1941)

Dalším velikánem je druhý mistr světa Emanuel Lasker z Německa. Titul vyhrál v zápase se Steinitzem roku 1894 a držel ho rekordních 27 let, než ho roku 1921 porazil Capablanca. Lasker byl šachovým gigantem své doby, který obohatil teorii šachu i jiných her. Zejména byl průkopníkem šachové psychologie. Na rozdíl od většiny tehdejších hráčů se nesnažil vždy najít ten objektivně zcela nejlepší tah.

Když máte na výběr z více tahů a tušíte, že jeden je nejlepší, ale zvolíte jiný, o kterém si myslíte, že bude pro soupeře víc nepříjemný. Když se připravujete na partii a místo svého obvyklého zahájení se rozhodnete zahrát jiné, o kterém víte, že soupeři dělá problém. Když analyzujete nejen soupeřův herní styl, ale také jeho řeč těla, náladu či soustředění na partii a podle toho uzpůsobujete svou strategii v partii. Kdykoliv děláte něco takového, tak nevědomky navazujete na Emanuela Laskera, který byl průkopníkem tohoto přístupu k šachu.

Publikováno: 28 dubna, 2024
Publikováno: 29 února, 2024

Aaron Nimcovič (1886 – 1935)

Když dnes někdo řekne, že studuje Nimcoviče, u mnoha lidí tím vyvolá potutelný úsměv. Neprávem. Autor tohoto článku, když si přečetl jeho slavný Můj systém, tak začal hrát o 300 ELO bodů lepší šachy. Nimcovič mu dokázal vysvětlit a pojmenovat principy, o kterých pouze tušil, že nějak existují, ale měly pro něj zcela abstraktní podobu. Nedá na svého Nimcoviče dopustit, i když vás samozřejmě dostane jen na určitou úroveň.

Nimcovič si samozřejmě nezasloužil své místo v tomto článku jen díky autorově osobní pozitivní zkušenosti. Je ovšem pravdou zcela objektivní, že již zmiňovaný Můj systém je nejslavnější šachovou učebnicí všech dob. Vysvětluje základy šachové strategie čtivým a jednoduchým způsobem, nepitvá zbytečné varianty a je, zvlášť pro začínající hráče, stále relevantní. Nimcovič je tedy jeden z nejdůležitějších autorů šachové literatury, krom toho že byl sám hráčem světové špičky.

Dalším důvodem, proč je v tomto článku, je jeho vedoucí úloha v šachovém hypermodernismu. Hypermodernismus se ujal po první světové válce a představoval posun v chápání šachu, konkrétně hlavně centra šachovnice. Zatímco staří mistři jako Tarrasch a Steinitz věřili, že centrum je třeba obsadit pěšci, hypermodernisté se spokojili s tím, že na něj působili figurami a napadali „z dálky“ pěšcové centrum soupeře, které se snažili oslabit. Typické zahájení hypermodernismu jsou tak například různé Indické hry (náhodou se jedna jmenuje Nimcovičova), stále velmi hrané i dnes. Dá se tedy říct, že hypermodernismus stále trvá. Mnoho předních hráčů meziválečné šachové scény se do tohoto myšlenkového proudu řadilo, ovšem Nimcovič byl jeden z nejvýraznějších. V očích autora se Nimcovič řadí k Philidorovi a Steinitzovi jako jedna z nejdůležitějších postav šachových dějin.

Alexandr Aljechin (1892 – 1946)

Aljechin byl největším hráčem první poloviny 20. století. Čtvrtý mistr světa byl na přelomu dvacátých a třicátých let dominantní silou ve vrcholovém šachu. Poté, co se stal mistrem světa, tak byl několik let téměř neporazitelný. O titul potom zejména kvůli nezdravému životnímu stylu přišel, ale následně se stal prvním mistrem světa, který titul dokázal vybojovat zpátky. Zároveň je dodnes (a pravděpodobně navždy zůstane) jediným mistrem světa, který titul držel až do své smrti.

Aljechin hrál agresivní a kombinační šachy, které ovšem stály na pevném pozičním základu. Mnoho současníků i lidí z následujících generací ho považovalo za nejlepšího hráče všech dob. Dnes po něm máme pojmenované zahájení 1.e4, Jf6.

Arpad Elo (1903 – 1992)

Maďarský fyzik Arpad Elo hrál šachy pouze amatérsky. A přesto do historie této hry vstoupil naprosto nesmazatelně. Jak napovídá jeho příjmení, vynalezl dodnes využívaný systém hodnocení šachistů (který byl převzat i pro další sporty). ELO bylo zavedeno nejdříve Šachovou federací Spojených Států a v roce 1970 také FIDE. Pouze omezený počet hráčů byl nejdříve tímto systémem hodnocen, ale postupně se rozrostl na všechny registrované hráče.

Elo (teď myslím toho vědce) vlastně jistým způsobem může za nespočet zklamání a nočních můr, včetně jedné autorovy. Z ELO bodů se pro mnoho lidí stalo něco, co možná ani sám Elo netušil: symbolické hranice, životní cíle, hranice úspěchu a neúspěchu. Dnes je již jeho systém tak samozřejmou a zavedenou součástí závodního šachu na všech úrovních, že můžeme bez obav říct, že jen málokdo zanechal na dnešním šachu takovou stopu jako on.

Věra Menčíková (1906 – 1944)

Jeden z milníků novodobé šachové historie přišel v roce 1924, kdy byla založena FIDE. Krátce na to, v roce 1927, se uskutečnila první šachová olympiáda pod hlavičkou FIDE a společně s ní také první turnaj, který byl oficiálně prohlášen za Mistrovství světa žen v šachu.

Tento turnaj vyhrála Věra Menčíková z Československa (to si pak člověk uvědomí jakou stopu naše malá země zanechala v šachových dějinách – první mistr světa Steinitz byl rodák z Prahy), která žila zejména v Británii. Turnaj poté vyhrála ještě sedmkrát a mistryní světa v šachu byla až do své smrti v roce 1944, což z ní dělá nejdéle vládnoucí královnu ženského šachu.

Byla to bezesporu nejdůležitější žena v šachové historii. První, která byla uznávána za soupeřku i svými mužskými kolegy. Bohužel zemřela tragicky a příliš brzy; společně s matkou a sestrou zahynula při bombardování Londýna.

A jsme u konce druhého dílu, na třetí a závěrečný díl si budete muset zase chvíli počkat.

Líbí se: 0 lidem

Autor článku:

Bc. Miroslav Janeček

Miroslav Janeček (*1999) je aktuálně studentem magisterského programu Anglická filologie na Univerzitě Palackého v Olomouci. Pochází z Opavy a hrdě reprezentuje svůj šachový klub Slezan Opava, ve kterém také působí jako trenér mládeže. Je spoluzakladatelem ŠachMédia a hlavním autorem článků. Ve volném čase se kromě šachů a psaní věnuje také raketovým sportům, historii a literatuře.

Doporučujeme přečíst:

429624243_1427517987865017_1112042316526519506_n
Rozhovor s FM Radomírem Caletkou
Radomír Caletka – otec dvou dětí, spokojený manžel, vášnivý šachista, sportovec a účastník závodů v kulturistice. Vystudoval bakalářský titul na VŠB v oboru Městské stavitelství. Poslední roky se živí jako marketingový specialista. Šachy hraje už více než 20 let, vlastní titul FM a jeho nejvyšší ELO rating byl 2394. Je také vlastníkem 3. trenérské třídy a několik let trénoval opavskou mládež.
Autor článku: Miroslav Janeček
Publikováno: 29 února, 2024

Článek přečtete za 10 minut

_53252772-54c9-4edd-b636-648cf40a333a
Genderová nerovnost v šachu - jak ji vyřešit
Již samotný název “Královská hra” nás může nabádat k vyobrazení dvou mužů zápolících za šachovnicí. Nebudeme také daleko od pravdy, neboť nerovnoměrné zastoupení mužů a žen v šachovém světě není žádným tajemstvím. Jaká je historie ženského šachu? A můžeme tuto nerovnost změnit?
Autor článku: Valerie Kovalčíková
Publikováno: 26 března, 2024

Článek přečtete za 4 minuty

Podpořte autora článku!

Napsat kvalitní článek stojí spoustu času, proto budeme rádi za jakoukoliv podporu. Děkujeme!

Podělte se o svůj názor zveřejněním komentáře

Uživatelské jméno
Komentář

Doporučujeme přečíst:

429624243_1427517987865017_1112042316526519506_n
Rozhovor s FM Radomírem Caletkou
Radomír Caletka – otec dvou dětí, spokojený manžel, vášnivý šachista, sportovec a účastník závodů v kulturistice. Vystudoval bakalářský titul na VŠB v oboru Městské stavitelství. Poslední roky se živí jako marketingový specialista. Šachy hraje už více než 20 let, vlastní titul FM a jeho nejvyšší ELO rating byl 2394. Je také vlastníkem 3. trenérské třídy a několik let trénoval opavskou mládež.
Autor článku: Miroslav Janeček
Publikováno: 29 února, 2024

Článek přečtete za 10 minut

Snímek obrazovky 2024-01-14 v 18.46.13
Naučí vás tato kniha strategii?: Mastering Chess Strategy
Přinášíme vám další přírůstek do oblíbené série recenzí na šachovou literaturu od Mgr. Bc. Martina Pardyho. Dnes se dozvíte, co si o šachové strategii myslí ve Švédsku, a pro jaké šachisty je tato kniha nejvhodnější.
Autor článku: Martin Pardy
Publikováno: 14 ledna, 2024

Článek přečtete za 4 minuty

Podpořte autora článku!

Napsat kvalitní článek stojí spoustu času, proto budeme rádi za jakoukoliv podporu. Děkujeme!

Rozhovory

429624243_1427517987865017_1112042316526519506_n
Rozhovor s FM Radomírem Caletkou
Radomír Caletka – otec dvou dětí, spokojený manžel, vášnivý šachista, sportovec a účastník závodů v kulturistice. Vystudoval bakalářský titul na VŠB v oboru Městské stavitelství. Poslední roky se živí jako marketingový specialista. Šachy hraje už více než 20 let, vlastní titul FM a jeho nejvyšší ELO rating byl 2394. Je také vlastníkem 3. trenérské třídy a několik let trénoval opavskou mládež.
Autor článku: Miroslav Janeček
Publikováno: 29 února, 2024

Článek přečtete za 10 minut

IMG_20230827_092536-scaled-1
Mgr. Bc. Martin Pardy - Role psychiky v šachu
Přečtěte si rozhovor s vystudovaným psychologem a šachistou, který prozradí, jak se nejlépe mentálně připravit na partii. Mgr. Bc. Martin Pardy vystudoval sociální politiku a sociální práci na Slezské univerzitě v Opavě a psychologii na Masarykově univerzitě v Brně.
Autor článku: Miroslav Janeček
Publikováno: 16 ledna, 2024

Článek přečtete za 9 minuty

Odebírejte náš Newsletter!

Budete vědět o všem jako první

Nejnovější články

IMG_0023
Souboj titánů: Karpov vs Korčnoj
Podle mnohých je Korčnoj nejlepším hráčem, který se nestal mistrem světa. V tom, aby se jím stal ho třikrát zastavil Anatolij Karpov. Ale pěkně popořadě. Korčnoj byl o celých dvacet let starší než Karpov. Generačně patřil spíš ke Spasskému či Petrosjanovi. Sovětské vedení mělo za to, že tato generace hráčů dopustila ztrátu titulu mistra světa a není schopná Fischerovi vzdorovat.
Autor článku: Miroslav Janeček
Publikováno: 17 května, 2024

Článek přečtete za 7 minut

SchachWM2008
Stejné skóre i po dvaceti letech: vyrovnané soupeření ikon moderního šachu
Rivalita čtrnáctého a patnáctého mistra světa je výsledkově nejvyrovnanější šachové soupeření v historii. V průběhu let spolu tito dva velikáni odehráli 93 partií klasického šachu, každý z nich vyhrál jedenáct, zbytek skončil remízou. Odehráli také nespočet partií v rapidovém i bleskovém šachu, s přiměřeně podobnými výsledky.
Autor článku: Miroslav Janeček
Publikováno: 10 května, 2024

Článek přečtete za 5 minut

Snímek obrazovky 2024-04-08 v 15.43.19
Géniové ve světě šachu
Sportovní genialita má svá specifika. Také ve sportu velkou měrou rozhoduje veřejné mínění fanoušků o tom, koho vnímají jako geniálního sportovce. Přidružuje se však druhé kritérium ve formě sportovních výsledků. Prostě hráč, který nepodává extrémní výkony, nemůže si dělat nárok na označení geniální. Góly, body, branky, sekundy a metry jsou statistická fakta, která buď hovoří ve váš prospěch nebo ne. Nicméně ani tato pevná data nejsou zárukou, pokud si hráč nenakloní fanoušky
Autor článku: Mgr. Bc. Martin Pardy
Publikováno: 4 května, 2024

Článek přečtete za 8 minuty